Woda prawem, nie towarem

Woda jest nam niezbędna do życia – nie tylko dlatego, ze nasze ciała składają się w większości z niej i musimy ją nieustannie uzupełniać, aby zachować nasze ciało w zdrowiu. Rolnictwo wymaga jej  m.in. do irygacji czy napojenia inwentarza. Woda bierze też udział w różnych procesach technologicznych, czy to jako materiał, czy to w roli chłodziwa. Bez niej (póki co) nie możemy produkować prądu w takich ilościach, jakich obecnie używamy jako cywilizacja. Brak wody oznaczałby też problemy z zachowaniem higieny – a to groziłoby już poważnymi konsekwencjami chorobowymi!

Dlatego woda jest tak cennym skarbem, cenionym wysoko również przez spółki wodociągowe. Wiadomo – tak podstawowy element życia, do którego prawo jest uznane za podstawowe prawo człowieka według Zgromadzenia Ogólnego ONZ, nie może być zbyt drogi… Niemniej jednak zawsze warto się zastanowić, czy na pewno chcemy zaopatrywać się w bezcenny dla nas płyn tylko z wodociągów?

Powiedz TAK studni głębinowej!

Ten, kto ma dom z parcelą, być może ma rozwiązanie schowane paręnaście metrów pod swoim trawnikiem. Jeśli badania hydrologiczne wykażą obecność warstwy wodonośnej, to można pomyśleć o własnej studni głębinowej (Usługi wierceń). Taka studnia może sięgać nawet powyżej 10 metrów wgłąb i wymaga spełnienia kilku warunków, związanych z jej umiejscowieniem w granicach działki. Nie wymaga to jednak – wbrew pozorom – wielu formalności, jeżeli głębokość studni nie przekracza 30 m, a jej wydajność nie jest większa niż 50l/h.

Czemu wiercenie studni głębinowych to dobry pomysł? Przede wszystkim przyniesie ona spore oszczędności domowemu (lub firmowemu) budżetowi. Aby wykorzystać zasoby wód skrywające się pod powierzchnią ziemi, wystarczy odwiert i pompa. Koszt wody zamknie się w kosztach prądu zasilającego ową pompę – a te nie muszą mieć dużej mocy! Mając studnię głębinową, można też zupełnie zrezygnować z usług publicznych wodociągów, co oznacza też brak kosztów stałych i kolejne dodatkowe „grosze” w portfelu!

Własne ujęcie wody pozwoli też uniezależnić się od awarii sieci wodociągowej – niezależnie od tego, czy to problem leżący w infrastrukturze, czy w wykryciu groźnych drobnoustrojów w ujęciu wykorzystywanym przez daną spółkę. Nie musisz czekać na beczkowozy ani na odwołanie zakazu – własna woda pozostaje smaczna i bezpieczna, 24h/dobę!

Decydując się na wiercenie studni głębinowych, trzeba liczyć się z pewnymi wydatkami, jednak to jednorazowe koszta. Wybierając doświadczonych specjalistów od studniarstwa, zapewnimy sobie jednak spokój i niezależność na długie lata.

Autor: Geofizyka